Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Science and Technology Medarbejderservice på ST IT på ST Information om infoskærme Lokalebetegnelser på Science and Technology

Lokalebetegnelser på Science and Technology

De systematiske lokalebetegnelser bygger på bygningsnumre efterfulgt af lokalernes numre (hvor første ciffer er etage). Den systematiske lokalebetegnelse vises på infoskærmen under lokale.

Bruges de systematiske betegnelser vil der bliver anvist retning (eksempel) hvis det har relevans (hvis lokationen ligger tæt på infoskærmen). Skrives der 'Kantine' eller 'Toiletter' vil der blive vist retning til henholdsvis den nærmeste kantine og de nærmeste toiletter.

Det der skrives efter den systematiske lokalebetegnelse bliver ikke vist på infoskærmen men kun i kalenderen på web.

Kendt somSystematisk lokalebetegnelseEventuelt efterfulgt af
Institut for Matematik
Matematisk Information1530-119Informationskontoret på Institut for Matematik
Receptionen i forbindelse med Folkeuniversitetet/Buret i de nye studerendes 3 introdage1530-105
Matematisk Kantine1536-014Matematisk Kantine
Opvasken i Matematisk Kantine1536-001
Stakbogladen på Science and Technology (bogklubben) + Aarhus Studenternes Filmklub (billetsalg)1533-033
Gangen foran stakbogladens bogsalg/filmklubbens billetluge1533-006
Matematiklaboratoriet (biblioteket)1536-114
Vandrehallen på Matematisk1530-120
Seminarlokale D011 (D 01)1531-011
Indgang til studievejledningen på Science and Technology1530-131
Studievejledningen på Science and Technology1530-133
UNF's kontor1530-127
Postrummet i vandrehallen1530-133
Science Joblinks kontor1530-XXX
Seminarlokale D015 (D 02)1531-015D-015
Seminarlokale D019 (D 03) 1531-019D-019
Auditorium D113 (D1)1531-113D-113
Auditorium D119 (D2)1531-119D-119
Seminarlokale D211 (Kol D)1531-211D-211
Auditorium D215 (D3)1531-215D-215

Auditorium D219 (D4)

1531-219D-219
Auditorium E1533-103Auditorium E
Auditorium F1534-125Auditorium F
Rådet på Matematisk Institut1536-129
TÅGEKAMMERET/Buret til daglig1535-128
Auditorium G116 ("G1")1532-116G-116
Auditorium G122 ("G2")1532-122G-122
Seminarlokale G214 ("Kol G")1532-214G-214
Seminarlokale G218 ("Kol G3")

1532-218

G-218
Seminarlokale G222 ("Kol G4")1532-222G-322
Seminarlokale G314 ("G31")

1532-314

G-314
Seminarlokale G318 ("G32")1532-318 G-318
Seminarlokale G322 ("G33")1532-322G-211
Mødelokale1530-219
'Staff Lounge' MatØk (1530-220 til -226)1530-220
'Staff Lounge'1530-221
'Staff Lounge'1530-222
'Staff Lounge'1530-223
'Staff Lounge'1530-224
'Staff Lounge'1530-225
'Staff Lounge'1530-226
Portnerkontoret på Matematisk1530-229
Portnerkontoret på Matematisk1530-231
Køkkenet på 2. sal i bygning 15211521-210
Institut for Fysik og Astronomi
Fysisk Kantine1521-713Fysisk Kantine
Fysisk information1520-120Fysisk Information
Postrum1520-121
Fysisk Auditorium1523-318
Studielederkontor1520-136
Undervisningslokale1520-333
Undervisningslokale1520-516
Undervisningslokale1520-616
1525-215
Fysikshows kontor1525-218
1525-219
Portnerkontoret på Fysik1525-220
1525-223
Undervisningslokale1525-229
Undervisningslokale1525-231
Andet 
Steno Museet1100-XXXSteno Museet
Naturhistorisk Museum (Auditoriet)1212-001Naturhistorisk Museum
Søauditorierne, Foyeren1250-101Foyeren i Søauditorierne
Søauditorierne, Auditorium I ('Per Kirkeby')1250-304Auditorium I i Søauditorierne
Søauditorierne, Auditorium III ('Eduard Biermann')1252-204Auditorium III i Søauditorierne
Søauditorierne, Auditorium IV ('Jeppe Vontillius')1252-310 Auditorium IV i Søauditorierne
Søauditorierne, Auditorium II ('Merete Barker')1253-211Auditorium II i Søauditorierne
Søauditorierne, Auditorium V ('William Scharff')1253-317Auditorium V i Søauditorierne

Aulaen

1412-XXXAulaen, Aarhus Universitet, Nordre Ringgade 4, 8000 Aarhus C
Institut for Geoscience 
Aud. 1120

1122-111

Aud. 16711671-137
Ø1
 
1671-240
Undervisningslokale

1675-177

Institut for Biologi
1131-623
Computerrum1221-129
Biologiens Hus1222-127
1223-134Biologiens Hus

1223-142

1223-146
1540-K20<
1540-K26
1540-K33
Institut for Kemi
Kemisk KantineKemisk KantineKemisk Kantine
Auditorium IAuditorium I på Institut for KemiAuditorium I på Institut for Kemi
Auditorium IIAuditorium II på Institut for KemiAuditorium II på Institut for Kemi
Auditorium IVAuditorium IV på Institut for KemiAuditorium IV på Institut for Kemi
Auditorium VAuditorium V på Institut for KemiAuditorium V på Institut for Kemi
Auditorium VIAuditorium VI på Institut for KemiAuditorium VI på Institut for Kemi
Undervisningslokale
Mødelokale