Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Science and Technology Råd, nævn og udvalg Uddannelsesudvalg på ST

Uddannelsesudvalg på ST

Uddannelsesansvarlige og medlemmer af uddannelsesudvalg for ST

(seneste opdatering: november 2016)

Oversigt over nedsatte uddannelsesudvalg, uddannelsesansvarlige og udpegede formænd for uddannelsesudvalgene ved science-uddannelserne på Science and Technology.

Formanden for det enkelte udvalg er markeret med FED.

Uddannelser

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bacheloruddannelsen i Agrobiologi (1)

Kandidatuddannelsen i Agrobiologi (2)

Kandidatuddannelsen i Sustainable Animal Nutrition and Feeding (3)

Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management (4)

Lektor Bernd Wollenweber, (bernd.wollenweber@agro.au.dk) for Agroøkologi (uddannelsesansvarlig for 1)

Lektor Jakob Sehested, (Jakob.Sehested@anis.au.dk) Institut for Husdyrvidenskab (uddannelsesansvarlig for 2 og 3) jakob.sehested@anis.au.dk

Seniorforsker Tommy Dalgaard, (tommy.dalgaard@agro.au.dk) Institut for Agroøkologi, (uddannelsesansvarlig for 4) tommy.dalgaard@agro.au.dk

 

Bo Vangsø Iversen (AGRO), bo.v.iversen@agro.au.dk

 

Ricarda Engberg (ANIS), ricarda.engberg@anis.au.dk

 

Margrethe Therkildsen (FOOD), margrethe.therkildsen@food.au.dk

 

Jonas Yde Junge: jonas.yde@gmail.com

 

Jens Michael Christensen: punknoodles3@hotmail.com

 

Sofus Normann Laulund: sofus1996@gmail.com

 

Niels Mark Jacobsen: niemarjac@gmail.com

 

Peter Vingum Christensen: petervingum@gmail.com

 

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (5)

 

VIP-siden revideres i løbet af Q1 2016.

Lektor Lars Wiking, (lars.wiking@agrsci.dk), Institut for Fødevarer (uddannelsesansvarlig for 5)

Lektor Per Bendix Jeppesen, Institut for Klinisk Medicin

Lektor Esben S. Sørensen, Institut for Molekylærbiologi og Genetik

Lektor Jete Young, Institut for Fødevarer

Lektor Margrethe Therkildsen, Institut for Fødevarer

Seniorforsker Knud Erik Bach Knudsen, Institut for Husdyrvidenskab (observatør)

Louise Juul Pedersen louisejuulp@food.au.dk

Line Nielsen (20116212@post.au.dk)

Jonas Yde Junge jonas.yde@gmail.com

 

Kandidatuddannelse i Bioinformatik (6)

Lektor Christian Nørgaard Storm Pedersen, cstorm@birc.au.dk) Datalog/BiRC (uddannelsesansvarlig for 6)

Professor Mikkel Heide Schierup, Institut for Bioscience

Lektor Palle Villesen Fredsted, BiRC (BiRC/medicin) 

Lektor Kasper Munch Terkelsen, BiRC

Lektor Thomas Bataillon, BiRC

Lektor Asger Hobolth, Center for Bioinformatik (BiRC) 

 

Randi Istrup Pedersen (bioinf-msc), 201205525@post.au.dk

Bachelor- og kandidatuddannelse I Nanoscience (7)

 

 

 

 

 

 

Lektor Trolle R. Linderoth,(trolle@phys.au.dk)  Institut for Fysik og Astronomi (uddannelsesansvarlig for 7)

Lektor Duncan Sutherland, Interdisciplinary Nanoscience Center

Lektor Henrik Birkedal, Institut for Kemi

Lektor Rikke Louise Meyer, Institut for Bioscience

Lektor Daniel Otzen, Institut for Molekylærbiologi og Genetik

Ida Wivel Holm – årgang 2014 –ida@wivel.dk

Birk Skyum – årgang 2013 -birkskyum@gmail.com

Ida Haugaard Sørensen – årgang 2012 -ida.haugaard.soerensen@gmail.com

Mathias Jørgensen – årgang 2011 –mj@inano.au.dk

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Matematik (8)

Kandidatuddannelsen i Statistik (9)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Matematik-økonomi (10)

Kandidatuddannelsen i videnskabsstudier (14)

Lektor Niels Lauritzen, (niels@math.au.dk) Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 8)

Steen Thorbjørnsen (steenth@imf.au.dk, Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 9)

Lektor Andreas Klose, (aklose@imf.au.dk) Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 10)

Lektor Jan Pedersen, Institut for Matematik

Lektor Andrew Swann, Institut for Matematik

Lektor Andrew du Plessis, Institut for Matematik

Lektor Kristian Hvidfelt Nielsen, Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 14)

Anne Tarp, anne_tarp@hotmail.com

Cecilie Lindegaard, cecilielindegaard@hotmail.com

Emil Holt Bøgh, emil.boegh@gmail.com

Katrine, katrine_trinno@hotmail.com

Steffen Hvid Hansen, steffenhvid@gmail.com

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (11)

 

Lektor Birgit Olesen, (birgit.olesen@biology.au.dk) Institut for Bioscience, Aarhus (uddannelsesansvarlig for 11)

Lektor Kai W. Finster, Institut for Bioscience, Aarhus

Professor Peter Teglberg Madsen, Institut for Bioscience, Aarhus

Professor Stiig Markager, Institut for Bioscience, Roskilde

Seniorforsker John Jensen, Institut for Bioscience, Silkeborg

Lektor Tove Hedegaard Jørgensen, Institut for Bioscience, Aarhus

Lektor Peter Funch, Institut for Bioscience, Aarhus (Observatør)

Akademisk medarbejder Signe Høgslund, Institut for Bioscience, Aarhus (Observatør)

Line Dam-Hansen, lindedamh@hotmail.com

Sissel Marie Pedersen, sissel.marie.pedersen@gmail.com

David Bækby Houborg, david.baekby@gmail.com

Hanna Maria Handberg Ravn, hanna-maria@live.com

 

Birgitte Jensen, studievejleder (Observatør)

 

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (12)

 

 

Lektor Bo Holm Jacobsen, bo@geo.au.dk Institut for Geoscience (uddannelsesansvarlig for 12)

Professor Bent Odgaard, Institut for Geoscience

Mads Faurschou Knudsen

Thomas Ulrich

 

 

Studerende:

Nicky Hein Witt, Nickyhein1@outlook.com

Pernille Bülow, pernillebulow92@gmail.com

Ronja Forchhammer, ronjacf@hotmail.com

Torsten Hundebøl, torstenhundeboel@gmail.com

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (13)

 

Lektor Allan Hvidkjær Sørensen, (ahs@phys.au.dk) Institut for Fysik og Astronomi (uddannelsesansvarlig for 13)

Lektor Ulrik Ingerslev Uggerhøj, Institut for Fysik og Astronomi

Professor Bjørk Hammer, Institut for Fysik og Astronomi

Lektor Hans Kjeldsen, Institut for Fysik og Astronomi

Jakob Rørsted Mosumgaard (bacheloruddannelsen i fysik), jakob.moss@gmail.com

Sofie Filskov Hermansen, dkzshopfreak@hotmail.com

 

Maja Juhl Lassen, maja@au.dk 

 

Molte Emil Strange Andersen, 201205965@post.au.dk

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (15)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (16)

 

Se også: http://studerende.au.dk/studier/fagportaler/kemi/undervisning/fra-uddannelsesudvalget-paa-kemi/medlemmer-af-uddannelsesudvalget/

 

 

 

Lektor Frank Jensen, (frj@chem.au.dk)

Institut for Kemi (uddannelsesansvarlig for 15)

 

Lektor Henrik Helligsø Jensen, Institut for Kemi (hhj@chem.au.dk )(uddannelsesansvarlig for 16)

 

Henrik Birkedal - Hovedområde Uorganisk kemi & Nano. Ansvar for strukturomlægningen.
hbirkedal@chem.au.dk,

 

Marianne Glasius - Hovedområde Gymnasieskolerne

glasius@chem.au.dk

 

Thomas Vosegaard - Hovedområde Nano
tv@chem.au.dk

 

Lene Conley, fagsekretær

lconley@chem.au.dk 

 

Studievejleder

Kamilla Søndergaard Jessen, 201407177@post.au.dk

 

Studerende Ida Alexandra Rosendahl, 20114310, halifax_ida@yahoo.dk og 20114310@post.au.dk

 

Studerende Josefine Hammer Jakobsen

201304023@post.au.dk

 

Studerende Kasper Langgaard Nielsen, 201205573, Langgaard3@gmail.com og 201205573@post.au.dk

 

 

Studerende Julie Troldtoft Holm

201406178@post.au.dk

 

Uddannelseskoordinator Malene Plougmann

plougman@au.dk,

 

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (17)

Bacheloruddannelse. i IT og kandidatuddannelsen i It-produktudvikling (18)

EVU ved  Datalogi (19)

Gerth Stølting Brodahl, gerth@cs.au.dk

 (uddannelsesansvarlig for 17)

Lektor Gudmund Frandsen (uddannelsesansvarlig for 18)

Lektor Henrik Bærbak Christensen (uddannelsesansvarlig for 19)

Professor Kaj Grønbæk

Professor Susanne Bødker

Mathias Rav (Datalogi) rav@cs.au.dk

Rasmus Lunding Henriksen (Datalogi) rlh@cs.au.dk

Katrine Scheel Nellemann (Datalogi) katrine.scheel.nellemann@post.au.dk

Nick Nielsen (IT) hr.nicknielsen@gmail.com

Kasper Sacharias Eenberg (Datalogi) 20117679@post.au.dk

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (20)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylær medicin (21)

 

 

 

Lektor Michael Etzerodt, (etzerodt@mb.au.dk)Institut for Molekylærbiologi og Genetik, (uddannelsesansvarlige for 20)

Professor Claus Oxvig, (co@mb.au.dk) Institut for Molekylærbiologi og Genetik (uddannelsesansvarlig for 21)

Lektor Knud Erik Larsen

Lektor Lotte Bjergbæk

Lektor Tinna Stevnsner

Observatør:

Lektor Malene Hvid

Akademisk medarb. Magdalena Pyrz

 

Studerende:

Cherie Karoline Lunabjerg, cherie.k.l.h@hotmail.com

Jonas Lende, jonaslende@gmail.com

Josephine Gladov, josephinegladov@gmail.com

Sanne Hage Larsen, sannelarsen1991@gmail.com

Observatør:

Studievejleder molbio  Josephine D. Nissen

Studievejleder molmed Tara Bladt