Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Science and Technology Råd, nævn og udvalg Uddannelsesudvalg på ST

Uddannelsesudvalg på ST

Uddannelsesansvarlige og uddannelsesudvalg på Science

Herunder finder du en oversigt over alle

  • uddannelsesudvalg
  • uddannelsesansvarlige
  • formænd for uddannelsesudvalgene

for Scienceuddannelserne på Science and Technology.

Den uddannelsesansvarlige er skrevet med et tal - ex (8) - efter sit navn, der matcher uddannelsen. Formanden for det enkelte udvalg er markeret med fed.

Vi tager forbehold for evt. ændringer.

Bacheloruddannelsen Agrobiologi(1) Kandidatuddannelsen i Agrobiologi(2) Kandidatuddannelsen i Sustainable Animal Nutrition and Feeding(3) Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems(4) Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management(5)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (6)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Kandidatuddannelse i Bioinformatik (7)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Nanoscience (8)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Ida Wivel Holm (ida@wivel.dk)
  • Camilla Lønborg Nielsen
  • Anders Vestergaard
  • Solvej Lang
  • Lasse Desdorf
  • Monika Gejl Kristensen

Bacheloruddannelsen i Matematik (9) Kandidatuddannelsen i Matematik (10) Kandidatuddannelsen i Statistik (11) Bacheloruddannelsen i Matematik-økonomi (12) Kandidatuddannelsen i i Matematik-økonomi (13) Kandidatuddannelsen i Videnskabsstudier (14)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Kathrine Tang Riewe
  • Benjamin Salling Hvass
  • Pernille Sørensen
  • Pernille Brink Skjerning Leth
  • Martin Vase

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (15)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (16)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (17)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

  • Specialkonsulent Ole Eggers Bjælde (17) (oeb@stll.au.dk), Institut for Fysik og Astronomi
  • Lektor Allan Hvidkjær Sørensen (ahs@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Ulrik Ingerslev Uggerhøj (ulrik@phys.au.dk), Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Hans Kjeldsen (hans@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Bjørk Hammer (hammer@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (18) Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (19)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (20) Bachelor- og kandidatuddannelsen i It-produktudvikling (21) EVU ved Datalogi (22)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (23)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor-og kandidatuddannelsen i Datavidenskab (24)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlig

Studenterrepræsentanter

Fire pladser vil være reserveret til studerende, der kan udpeges når uddannelsen er kommet i gang til efteråret 2019.

115517 / i31